Päevake tšeki ja faksi seltsis

Digiriigis Eestis elades mõtisklesin vahel, kuidas mujal maades asjaajamine käib. Nüüd siis tean. Faksiselt käib.

Austraallastel muidugi digiallkirja pole. Aga on faksimasinad, mis Eestis juba ammu unustusse vajunud. Internetipangad on Austraalias olemas küll, aga milleks neid kasutada, kui on olemas tšekid?

Jaa, tšekke nad armastavad. Mitte ükski kinnisvaratehing ei toimu ilma tšekita. See imeloom läbib iga päev pika ja põneva teekonna.

Kõigepealt kogutakse need ühte teatud alusele, kust need siis iga päev teatud kellaaegadel ära võetakse. Siis algab teine etapp – otsi allkirjaõiguslikku partnerit. Enamjaolt on allkirjastama harjunud partnerid kontoris käest võtta, kuid elu läheb nende puudumisel kibedaks. Siis tuleb mängida mängu – otsi kontorist partner üles. Ja siis algab uus etapp – saa allkiri. Võib juhtuda, et üks allkirjastama mitteharjunud partner saadab vaest tšekikuhja all ägavat assistenti teise partneri juurde, kes ta esimese juurde tagasi kupatab. Lõpuks antakse auväärne allkiri. Sealjuures tuleb luurata, et ikka kõik leheküljed allkirjastatud saaks.

Seejärel muutub olukord eriti põnevaks! Tšekk tuleb klambrite küljest lahti muukida ja eraldada muust dokumentatsioonist. Skännida tuleb. Ja siis saab faksima hakata. Nüüd tuleb hinge kinni hoida. Kas panga faksimasin täna töötab? Või on ta ehk tšekifaksi tulekul hõivatud? Nii umbes kümne minuti jooksul tuleb meilile vastav teade.

Viimastel päevadel on panga faksimasin otsustatud protestima hakanud ja elab oma elu. Vahel võtab faksi vastu ja saadab nurjumisteate. Siis saadab „eduka faksi“ teate, aga faksi, näe nalja, tegelikult vastu ei võta. Aga tšekk peab ju panka pääsema, muidu pole tehingut ka ja üks vaene inimhing peab veel mõne päeva oma koduta elama!

Täna otsustas masin, et töötatud küll juba, vaja puhkust. Siis tuli panka joosta ja tšekid tellerile anda. Lisaks sain teada, et on selline instituut nagu „hilinenud tšekid“ ehk need, mida paralegalid ühissaatmisse anda ei jõua. Ka need tuli kokku koguda ja ära viia. Mitmes etapis. 

Kogu faksimise protsessi vürtsitab see, et tšekisaatja peab pidevalt ühenduses olema asjapulgaga raamatupidamisest, kes vahendab suhtlust pangaga. „Aa ei, ära saada täna faksi uuesti, said küll nurjumise teate, aga tegelikult on neil see olemas.“ Tore on mängida ringmängu „las mina ütlen sulle, sina ütled talle, too ütleb kolmandale ja küllap neljas pöördub teise juurde tagasi, et too esimesele sõnumi edasi annaks“.

Tšekimajandus on muutumatu ja püha, aga muu töökorralduslikuga olen küll mõnikord eestlasliku otsekohesusega läbi lõiganud, pakkudes et meilin/helistan viimasele lülile ise. Sellepeale nõustutakse, et on jah nii kiirem.

Faksimajandusest pank igatahes pole nõus loobuma, keeldudes andmast meiliaadressi tšekikeste jaoks. Milleks, faksida on ju lõbus!

Kui faksimine võhmale ei võta, tuleb lisaks trenni teha. Näiteks saab lõunapausil jõusaalis ära käia ja siis trenniriietega kontorisse naasta. Kui ees on ootamas kohtumine, võib mõne tunni pärast need kontoririiete vastu ära vahetada. Dušši meil küll kontoris pole, aga lõhnaõli avitab. Või märjad salvrätikud? Ma ei tea, aga lõuna ajal trennis käivad mitmed, naasedes samade riietega kontorisse. Kui on vaja kiirelt asjalik olla, tuleb jakk õlgadele tõmmata, kes neid tosse ja retuuse ikka laua taga istudes märkab. 

Minult küsiti üks päev, kust ma kohvi käin võtmas. No kust ma kasin idaeurooplane mujalt kohvi võtan, kui meie köögist. Täitsa viisakas kohv ju, jahvatab oad eraldi iga tassi jaoks ja vahtu teeb ka. Aga ei, Sydneylased on kohvigurmaanid. Enamus ostab kuskit kohvi. Meil on kontorihoones isegi väike lett avatud, kust saab barista tehtud kohvi ja hingehinnaga võileibu osta. No kui mujale kohvikusse hinnalist jooki ostma minna pole aega.

Eks ma hindan ka head kohvi, aga joon seda näiteks nädalavahetusel eraldi kohvikus istumas käies. Siin on aga nii tavaline, et hommikuti on kohvikud umbes ja kõik seisavad kafeiinijärjekorras. Eks igaühele oma.  

Nii see elu meil kontoris käib. Ikka tšekkide, faksimasina ja hea kohviga!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s